Zamawiający: Dzielnica Białołęka w Warszawie

Faza opracowania: Koncepcja konkursowa

Powierzchnia całkowita: 8 815 m2

Data opracowania: 09.2022

Projektant Generalny: Sebastian Tabędzki

Zespół projektowy: Łukasz Lautsch, Adam Krupa, Ewa Mucha, Artur Wieliczko

Nagrody: wyróżnienie w konkursie architektonicznym

Projekt wyróżniony nagrodą w „Konkursie na opracowanie koncepcja architektoniczna pływalni wraz z infrastrukturą towarzyszącą przy ul. Ostródzkiej w Warszawie.”

Jury konkursowe wyróżniło nasz projekt za zaproponowane rozwiązania architektoniczne. Zauważono inne w stosunku do innych prac indywidualne podejście do kreowania zarówno fasady budynku jak i wnętrz przestrzeni basenów rekreacyjnych, w których zieleń staje się znakiem szczególnym.

Projekt realizowaliśmy świadomie z odrzuceniem ostatnich trendów architektury basenowej, poszukując nowego i świeżego wyrazu (kodu architektury) dla budynku o funkcji pływalni. Identyfikowalność budynku i jego funkcji zapewnia stworzona na potrzeby projektu okładzina elewacyjna z kafli klinkierowych w odcieniach butelkowej zieleni, która jednoznacznie ale zarazem, subtelnie i bez zbędnej dosłowności nawiązuje do tematyki wodnej. Budynku nie trzeba podpisywać, snuć opowieści czy tłumaczyć. Frontowy neon z napisem „Pływalnia” jest jedynie ukłonem, nawiązaniem do historycznego charakteru ulic miasta – Warszawy. Pływalnia została zlokalizowana na działce w otoczeniu projektowanego parku ze ścieżkami rekreacyjnymi i punktami aktywności sportowych.